Uroczystość na cmentarzu przy ulicy Lipowej
18 WRZEŚNIA 2017 ROKU

W dniu 18 września na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie odbyła się uroczystość odsłonięcia nowopowstałego nagrobka będącego symboliczna mogiłą  porucznika Jana Bołbotta. W uroczystości tej  wziął udział poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie.
Na cmentarz przybyła także reprezentacja Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z pocztem sztandarowym. To właśnie dzięki staraniom NSOG udało się odnowić zniszczony grobowiec rodziny Wojciechowskich, który jest miejscem symbolicznego spoczynku porucznika Jana Bołbotta. Bohater ten związany jest z naszą Szkołą przez osobę małżonki Heleny Bołbott  wieloletniej nauczycielki historii Szkół Vetterów.
W uroczystości udział wzięli m.in. Zdzisław Niedbała -  Radny Powiatu Lubelskiego oraz dr Leon Popek  pełniący funkcję Naczelnika Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Porucznik  Jan Bołbott był dowódcą plutonu wchodzącego w skład batalionu „Sarny” Korpusu Ochrony Pogranicza,  dowodził obroną bunkra o kryptonimie „Pięść”. Jego walka w obronie powierzonej mu pozycji uznawana jest za przykład bohaterstwa porównywalnego z Termopilami. Zginął 20 września 1939 roku. Od kilku lat trwają poszukiwania miejsca jego pochówku.
Tekst: Jarosław Płachecki
Zdjęcia: Benon Bujnowski

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

W CELU ZAPEWNIENIA POPRAWNEGO DZIAŁANIA SKRYPTÓW PROSIMY POCZEKAĆ NA ZAŁADOWANIE SIĘ WSZYSTKICH ELEMENTÓW STRONY

KRONIKA | FOTOGALERIA

© ZSE im. A i J. Vetterów w Lublinie - Elżbieta Pawłowska

zalecane: rozdzielczość 1024x768 lub wyższa; min. Internet Explorer v.6.0; kolor - 16 bit; zgodne z W3C
opracowanie informatyczne i graficzne serwisu: Elżbieta Pawłowska; ikonografia: zbiory ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie programu, grafiki i zdjęć zawartych w serwisie - zabronione